lokalizacjaZlokalizowane jest w centralnej części Puszczy Piskiej bezpośrednio nad jeziorem Wiartel, położonym w strefie ciszy. Jezioro jest połączone kilkuset metrowym rozlewiskiem rzeki Wiartelnica z jeziorem Nidzkim, będącym na szlaku "Wielkich Jezior Mazurskich". Na wysokiej skarpie usytuowane są 42 działki, przeznaczone na sprzedaż pod budowę domów.

 

 

 

Dojazd do osiedla zapewniają dogodne połączenia drogą asfaltową z Piszem (9 km), Rucianem Nida (11 km) i Mikołajkami (30 km), a także wygodny dojazd z Warszawy, Olsztyna, czy Białegostoku. Całość jest przepięknie wkomponowana w mazurską przyrodę.

 

01dDnia 19.02.2008 r Rada Miejska w Piszu podejmując uchwałę o planie miejscowym Wiartla określiła lokalizację przystani żeglarskiej przy rozlewisku rzeki Wiartelnicy połączonej z jeziorem Nidzkim, będącej w bezpośrednim sąsiedztwie Osiedla Polana.

 

 

08dJezioro Wiartel położone jest w strefie ciszy. W najbliższej okolicy rozciąga się, poprzecinana kwitnącymi łąkami, Puszcza Piska. Stanowi ona ostoję dla nieskażonej przyrody, unikalnego ptactwa oraz licznej zwierzyny. Jezioro Wiartel, jak i pobliskie jeziora, są wielkim łowiskiem różnorodnych gatunków ryb. Urokowi tutejszej okolicy dodają czerwone dachy mazurskich wiosek.

 

02d Tutejsza okolica to także raj dla żeglarzy. Jezioro połączone jest rozlewiskiem rzeki Wiartelnicy z Jeziorem Nidzkim, najbardziej na południe położonym jeziorem z grupy połączonych ze sobą kanałami „Wielkich Jezior Mazurskich”.

Wiartel to niewielka miejscowość na uboczu głównych szlaków komunikacyjnych Krainy "Wielkich Jezior Mazurskich". Żeby do niej dojechać nie potrzeba ani napędu na cztery koła, ani wzmacnianego zawieszenia, ani olbrzymiej ilości czasu, gdyż odległości są niewielkie. Do Warszay jest 190 km, a do najbliższego Pisza zaledwie 9. Doskonałe połączenie posiada Wiartel z Rucianym-Nidą, Mikołajkami czy nawet z Giżyckiem i Mrągowem. Dla zainteresowanych turystyką i sportem dodatkową atrakcję stanowią w lecie wyznaczone trasy rowerowe, natomiast zimą trasy do biegów narciarskich, przebiegające w pobliżu osiedla.

mapa1
mapa2
mapa3

.